Yaralara merhem niyetine bal

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki Malaya Üniversitesi’nde klinik gözlem yapan Prof. Dr. Kamaruddin Yusoff, özellikle kapanması zor yatak yaralarının tedavisinde, balın olumlu sonuç verdiğini bildirdi.
OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü’nde araştırma yapmak üzere Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Yusoff, bal üzerine yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Malaya Üniversitesi Tıp Fakültesi Moleküler Tıp Bölümü öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusoff, balın anti bakteriyel özelliği ve yara tedavisinde kullanımıyla ilgili yaptığı klinik gözlemlerden ve hayvan deneylerinden olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.
Özellikle kapanması zor, enfeksiyon kapmış yatak yaralarına uyguladıkları bal tedavisinde yüzde 100 başarı sağladıklarını belirten Prof. Dr. Yusoff, “Balın her türlü yaraya ve yanıklara iyi geldiğini gözlemledik” dedi.
Balın içinde doğal olarak bulunan hidrojen peroksidin bakteri oluşumunu engellediğini ve mevcut bakterileri de öldürdüğünü ifade eden Prof. Dr. Yusoff, balın yara üzerinde durdukça salgıladığı enzimlerin de yaranın iyileşmesini sağladığını kaydetti. Bunun için mutlaka hakiki balın kullanılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Yusoff, sterilize edilen balın yaraya uygulandığını söyledi.
Balın hastane enfeksiyonları ve antibiyotiklere karşı dirençli bakteriler üzerinde de etkili olduğunu gördüklerini söyleyen Prof. Dr.Yusoff, uzun süre yarası kapanmayan ve ölümün eşiğine gelmiş hastalara uyguladıkları bal tedavisi ile şaşırtıcı sonuçlar aldıklarını bildirdi.
DESTEKLEYİCİ TEDAVİ
Yaptıklarının destekleyici tedavi olduğunun altını çizen Prof. Dr.Yusoff, söz konusu hastaların ilaç tedavileri devam ederken balı destekleyici bir tedavi olarak uyguladıklarını bildirdi.
Prof. Dr. Yusoff, sırtında yara açtıkları 3 deney faresini 3 hafta boyunca gözlemlediklerini, 3. hafta sonunda klinik tedavisi yapılan deney faresinin sırtındaki yaranın kapanmadığını, sadece sırtına bal sürülen farenin yarasının biraz kapandığını, hem ağızdan bal verilen hem de sırtına bal sürülen farenin yarasının ise diğerlerine göre ciddi oranda kapandığını gözlemlediklerini söyledi.
Balın içindeki minerallerin, vitaminlerin, glikozun ve az miktarda bulunan bileşenlerin yeni hücre oluşumunu desteklediğini kaydeden Prof. Dr. Yusoff, balın bu özelliğinin yara tedavisinde olumlu sonuçlar doğurduğunu belirtti.
Kaynak: Ntvmsnbc.com